In Memoriam

The men who lost their lives in the sinking of
HMS Exmouth
on 21st January 1940

 

Officers

Acting Gunner George Thomas Barter, RN
Captain Richard Stoddart Benson, DSO, RN
Probationary Temporary Paymaster, Sub Lieutenant Derek David Bowen, R.N.V.R
Cd, Gunner Afred Henry Budden, RN
Lieutenant Charles Henry Crombie, RN
Lieutenant Ian William MacDonald Gill, RN
Sub-Lieutenant Brian Gore-Booth, R.N
Lieutenant Caesar Charles Hawkins, DSO, RN
Lieutenant John Loveday, RN
Surgeon Lieutenant George Alexander Maxwell Maxwell-Smith, RN
Warrant Engineer Cyril John Morton, RN
Lieutenant John Roland Olive, RN
Lieutenant James George Franklin Watkinson Roberts, RN
Paymaster Lieutenant Leslie Sutherland, RN
Probationary Midshipman Peter Leslie Watson, RNR


Men

Ernest R A'Court, Engine Room Artificer, 2nd Class, P/MX 45590
John W Andrew, Steward, P/LX 22073
W J Andrews, Able Seaman, P/J 44476
C R Anthony, Able Seaman, RFR, P/J 99073
Frank E Ashman, Stoker 1st Class RFR, P/SS 120390
W E Bailey, Able Seaman, RFR, P/J 100936
H N Baker, Able Seaman, P/J 46349
Frederick G Ball, Acting Leading Stoker, P/K 56124
Alfred E Barry, Stoker 1st class RFR, P/K 61618
Leonard C Batchelor, Acting Stoker Petty Officer, P/KK 79395
Percy C Bessant, Stoker 1st class, P/KK 77671
E G Bates, Able Seaman, P/KK 129658
W F Benstead, Telegraphist, RFR, P/J 106988
S S Bicknell, Ordinary Seaman, P/SSX 26427
E J Booth, Petty Officer, P/J 101597
W Blakeborough, Ordinary Seaman, P/SSX 24922
A G Boggis, Ordinary Seaman, RNVR, SD/X 1247
D W Bosonsworth, Able Seaman, P/JX 139999
H Brightman, Leading Seaman, P/JX 163418
Jesse Broad, Stoker, RNSR, SR 8129
F W Burt, Able Seaman, P/SSX 15059
W Brookfield, Able Seaman, P/SSX 16211
A H Brown, Able Seaman, RFR, P/J 106687
F W Brunning, Able Seaman, RFR, P/J 98025
J M Brown, Acting Leading Seaman, P/JK 142314
William F Budd, Stoker 1st class, RFR, P/KX 77966
A S Butler, Ordinary Seaman, RNVR, SD/X 1293
Robert W Butterfield, Stoker 1st class, P/SS 118282
D Campbell, Seaman, RNR, X 21516
William E Cattell, Stoker Petty Officer, P/K 61789
Lawrence Chamberlain, Acting Electrical Artificer, 4th class, P/MX 55596
E N Clowes, Able Seaman, RFR, P/J 93336
S P C Cross, Engine Room Artficer, 2nd class, RNR, X 909E
L A Coomber, Ordinary Seaman, RNVR, SD/X.1094
Leslie G Darton, Stoker, 1st class, P/K 67152
G S Davey, Able Seaman, RFR, P/JX 126615
Eric A Davies, Supply Petty Officer, P/MX 45466
E V J Davies, Chief Petty Officer, P/J 88067
F A Dibden, Able Seaman, RFR, P/J 58018
A W Dobson, Able Seaman, RFR, P/J 45312
Leonard E Downs, Leading Stoker, RFR, P/K 64660
William F P Duncan, Cook (O), P/MX.55937
William H Dunn, Stoker 1st class, RFR, P/K 63600
F G Edge, Leading Seaman, P/JX.133055
Frederick A Elkins, Stoker 1st class, RFR, P/K 21728
H W J Evans, Ordinary Seaman, RNVR, SD/X 1068
W A Evans, Leading Telegraphist, P/J 41374
Daniel A Gambrell, Leading Stoker (Pensioner), P/K 10359
F J Gates, Ordinary Seaman, P/SSX 21827
John L Gibson, Officers' Cook, 1st class, P/L 13858
F Golder, Petty Officer, P/J 83307
R B Gough, Telegraphist RNV(W)R, P/WRX 621
Samuel Gough, Stoker 1st class, RFR, P/K 116619
Stanley F Graves, Chief Stoker, P/K.56741
Harry Grimes, Signalman, P/JK 143507
Leonard Gustar, Chief Engine Room Artificer, 2nd class, P/M 35318
William A Guttridge, Shipwright, 1st class, P/M 15169
Harold Hadley, Chief Petty Officer Telegraphist, P/J 42351
Cyril J Hales, Stoker, 1st class, P/K 60826
A B Hall, Telegraphist RNV(W)R, P/WRX 797
John W Hannah, Stoker 1st class, P/KX 92709
M Harold, Able Seaman, P/SSX 15904
W D Hawkins, Signalman, P/JX 137284
G F Hawley, Able Seaman, RFR, P/J 14978
H J Hayes, Acting Leading Seaman, P/J 110376
R Heap, Able Seaman, P/JX.141281
Gordon T Hiscock, Stoker Petty Officer, P/K 22508
William Higgins, Petty Officers' Cook, P/MX 45412
W E Hodder, Ordinary Seaman RNVR, SD/X 13424
B A Holford, Ordinary Seaman, P/SSX 31000
L H Holliwell, Able Seaman, P/SSX.15332
Albert E Hudson, Acting Engine Room Artificer 4th class, P/MX 61683
Joseph Hurley, Stoker Petty Officer, P/KK 75764
R B Hurren, Ordinary Seaman, P/SSX 30744
Allen G Hutchinson, Engine Room Artificer RNR, X 2908
William Hutchinson, Stoker 1st class, RFR, P/SS 117669
J N Hyde, Able Seaman, RFR, P/J 87392
J Jamieson, Ordinary Seaman, RNVR, CD/X 2239
W H Jerred, Able Seaman, P/J 94077
A R Johnston, Leading Seaman, P/J 110674
Herbert R Kedge, Stoker 1st class, RFR, P/SS 121574
John Keighron, Signalman RNVR, CD/X 787
T J Kelly, Ordinary Seaman, P/SSX 31003
Edgar S Kirk, Steward, P/LX 22121
Frederick M Lang, Leading Sick Berth Attendant, P/MX 45313
Arthur G B Lindfield, Chief Petty Officer Writer, P/M 38109
F W Lowe, Ordinary Seaman, P/SSX 31002
T W Lowery, Able Seaman, RFR, P/J 36776
M McAskill, Able Seaman RNR, X 10329
R J G McCarter, Ordinary Seaman RNVR, CD/X 2225
R J McCullough, Ordinary Seaman, P/JX 165491
J McQuillan, Petty Officer, P/JX 160767
H MacDonald, Able Seaman, RNR, X 18631
N MacDonald, Able Seaman, RNR, X 20299
H MacKay, Able Seaman, RNR, 5969
J D MacLeod, Able Seaman, RNR, X 20251
G W H Miller, Yeoman of Signals, P/J 45929
H T Mitchell, Ordinary Seaman, P/SSX 31005
S G Mitchell, Telegraphist, P/J 62775
G E Morgan, Able Seaman, RFR, P/SS 5422
J A Morgan, Able Seaman, P/JX 126115
J Morrison, Able Seaman, RNR, X7199
J W Myles, Able Seaman, RNVR, ESD/X 1094
Robert W Nash, Stoker Petty Officer, P/K 64669
William A Neal, Engine Room Artificer 4th class, P/MX 48224
F Newby, Able Seaman, P/JX 131504
James Newman, Petty Officer Steward (Pensioner) P/L 6822
A E Nougher, Able Seaman, P/JX 148565
J O'Brien, Petty Officer, P/JX 131841
Richard G Owen, Acting Stoker Petty Officer, P/K 57981
Percy L Payne, Stoker Petty Officer, RFR, P/K 595414
Walter Pead, Leading Signalman, P/J 37737
Bynmor Phennah, Stoker 1st class, P/KX 93466
James H Pitt, Stoker 2nd class, P/KX 95670
E B Pragnall, Acting Leading Signalman, P/JX 137500
D Pretty, Able Seaman, P/JX 148960
Charles Pye, Signalman, RFR, P/J 98376
S Randall, Ordinary Seaman, P/SSX 31006
A C Rayner, Petty Officer, P/J 97061
Percy C Read, Stoker 1st class, P/KX 92519
J C Rickard, Able Seaman, P/JX 140693
Frederick Richards, Stoker Petty Officer, RFR, P/K 57560
D R Riddell, Telepgraphist, P/SSX 20820
J Robinson, Ordinary Seaman, P/SSX 24654
C F Rollitt, Ordinary Seaman, P/SSX 31007
H Russell, Able Seaman, RFR, P/J 15380
J D Russell, Signalman, RNVR, CD/X 1564
Henry J Sait, Supply Petty Officer, P/MX 49720
Sidney Scott, Stoker, RFR, P/KX 76633
G J Sergant, Able Seaman, RFR, P/J 22590
A E Sharp, Chief Yeoman of Signals, P/J 48472
D J Sharp, Leading Seaman, P/J 93086
John T Sheppard, Leading Steward, P/L 12573
Herbert Shorthouse, Stoker 1st class, D/KX 90633
Eric Siddals, Cook (S), P/MX 56035
A G Skidmore, Able Seaman, P/JX 138068
C Smith, Ordinary Seaman, P/SSX 26292
A Smith, Able Seaman RFR, P/J 104504
Sydney Smith, Stoker 1sr class, RFR, P/KX 75378
L B Stennett, Leading Signalman, P/J 34806
G P Stephen, Ordinary Seaman, P/JX 156701
Owen Stevens, Stoker Petty Officer, P/K 59425
C G Street, Able Seaman, RFR, P/J 96329
G F Strevens, Able Seaman, P/J 112398
Herbert Tarry, Stoker 1st class, RFR, P/KX 75697
James E Taylor, Leading Stoker, RFR, P/KX 75697
Albert Thompson, Petty Officer Steward (Pensioner), P/L 1620
A Tingle, Ordinary Seaman, P/SSX 24414
Frederick Topp, Ordinary Seaman, P/SSX 20975
K A F Triton, Ordinary Seaman, P/SSX 31052
Sydney Turner, Yeoman of Signals, P/J 9807
Samuel Turton, Ordnance Artificer 4th class, P/MX 53240
Reginald W Uphill, Chief Electrical Artificer 2nd class, P/M 32733
I W Vaughan, Acting Leading Seaman, P/SSX 15023
Wallace Vaughan, Stoker 1st class, P/KX 78787
S E C Vincent, Able Seaman, P/J 69599
H Walker, Leading Seaman, P/J 42977
Frederick R Watson, Stoker 1st class, RFR, P/SS 122273
John R Watts, Stoker 1st class, RFR, P/K 118008
H J Webb, Acting Petty Officer, P/J 103350
L F Weeks, Leading Seaman, P/JX 134192
A G Wheddon, Able Seaman, RFR, P/J 92160
W R Whelan, Ordinary Seaman, Service number Not Known
Sydney Whitelock, Stoker 1st class, RFR, P/K 60326
F J Whittle, Petty Officer, P/J 103452
A L Wild, Able Seaman, P/JX 144559
J W Wilson, Telegraphist, P/SSX 16633
J W Wisdom, Telepgraphist, RFR, P/J 72243
H G C Wishart, Acting Leading Seaman, P/JX 138322
A G Woodham, Able Seaman, P/J 96641
Daniel Wooding, Signalman, RRF, P/J 44289
A Wright, Ordinary Seaman, P/SSX 27857
Cyril A Young, Stoker 1st class, P/KX 94630
Alan J Zebedee, Stoker 1st class, P/K 65753


NAAFI Staff

P C Smith, Canteen Manager


Further details of each of the above men can be obtained by visiting the Commonwealth War Graves Commission (CWGC) website
Click HERE to go direct to CWGC website.


Source: Admiralty List February 1940